Żywienie i mieszkanie


Żywienie



Są wszystkożerne. Ich pokarm w głównej mierze stanowią nasiona i ziarna.
Podstawą diety w warunkach domowych są wysokiej jakości mieszanki ziaren lub granulaty dla gryzoni te dedykowane dla wiewiórek. 
Jako uzupełnienie diety stosujemy:
·         Orzechy: włoski, laskowe, kasztany, żołędzie, słonecznik, siemię lniane, orzeszki ziemne, szyszki sosnowe, świerkowe i modrzewiowe, pestki dyni
·         świeże i suszone warzywa:  brokuły, paprykę, pomidory, marchew, cykoria, sałata, jarmuż, burak, ogórek,
·         zioła : pietruszka(natka), mniszek lekarski, gałązki brzozowe z liśćmi, wrzos, koniczyna,  
·          owoce :banany, kiwi, maliny, truskawki, borówki, jabłka, gruszki, jagody, śliwki (bez pestki), winogrono,  
Bardzo istotne jest  jest dostarczenie białka zwierzęcego. W tym celu podajemy owady, jajka lub suchą karmę dla kota/psa (wyłącznie najlepszej jakości, bez barwników).
Zwierzę powinno mieć stały dostęp do kostki wapiennej.
Wiewiórką zęby rosną całe życie i muszą je ścierać, dlatego warto podawać im dodatkowo suchy chleb, orzechy w łupinach, itp.
Powinny mieć stały dostęp do jedzenia i świeżej wody, lecz proponuję poczekać na uzupełnienie miski dopiero jak wszystko zostanie zjedzone i podawać w niewielkich dawkach jedzenie.
W okresie jesienno-zimowym należy podawać nieco większe ilości pokarmu, ponieważ gromadzą zapasy. 
Mieszkanie





 Najlepszym lokum będzie woliera. Nie spotkałam się z dostępnymi dużymi klatkami w sklepach zoologicznych. Dodatkowo woliera jest stabilniejsza i daje nam więcej możliwości zaaranżowania wnętrza. Uważam że minimalne wymiary dla jednej wiewiórki to 80x60x120cm. Ustawić ją najlepiej w miejscu gdzie dużo przebywamy tak aby mieć częsty kontakt z gryzoniami. Należy pamiętać aby woliera nie stała w przeciągach. W wolierze dobrze jest umieścić gałęzie, jakieś pułki, miskę - najlepiej mocowaną stabilnie do klatki, poidełko - najlepiej zewnętrznie mocowane. Na dnie można stosować pelet ( takie naturalny jak dla kota) lub zrębki drewniane. Trociny mogą uczulać. Bardzo ważne jest aby każdy osobnik miał 2 domki. Jeden na dole woliery , na pewno posłuży wiewiórce za spiżarnię i drugi na górze będzie doskonałą sypialnia. Można spróbować wyposażyć wolierę w kołowrotek lecz nie każdy gryzoń chętnie korzysta z niego.




1 komentarz:

  1. można prosić gdzieś osobno więcej fotek woliery? ciekawie wygląda a przymiarki robię do zrobienia nowej właśnie metalowej bo drewniana jest już dziurawa w kilku miejscach

    OdpowiedzUsuń